Skutki niedopełnienia obowiązków w okresie warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego.

Skutki niedopełnienia obowiązków w okresie warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego mogą być dla niego dalece dotkliwe. Dlatego tak ważna jest odpowiednia staranność w jego działaniu w okresie pięcioletniego warunkowego umorzenia zobowiązań.

Kiedy Sąd warunkowo umorzy zobowiązania w upadłości konsumenckiej?

Sąd umarza warunkowo zobowiązania upadłego, jeżeli jego sytuacja wskazuje, że nie jest on w stanie wykonać żadnego planu spłaty, a okoliczności uzasadniające brak ustalenia planu spłaty mają charakter tymczasowy. W pięcioletnim okresie warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia jego upadłości, na upadłego zostają nałożone obowiązki, których niewykonanie może prowadzić do zakończenia postępowania upadłościowego bez umorzenia wspomnianych zobowiązań. Taka sytuacja nie może oczywiście zostać uznana za korzystną dla upadłego. Więcej na temat warunkowego umorzenia zobowiązań oraz obowiązków wynikających z zastosowania tego sposobu zakończenia postępowania upadłościowego znajdziesz tutaj.

Przyczyny uchylenia postanowienia warunkowego umorzenia zobowiązań

Skutki niedopełnienia obowiązków  w okresie warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego polegają przede wszystkim na tym, że Sąd uchyla postanowienie warunkowo umarzające zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, a zobowiązania, które na mocy wspomnianego postanowienia były warunkowo umorzone nie podlegają umorzeniu. Przyczynami mogącymi skutkować uchyleniem postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty mogą być:

  • Nie złożenie sprawozdania o sytuacji osobistej upadłego w przewidzianym terminie.
  • Podanie nieprawdziwych informacji w sprawozdaniu, w szczególności dotyczące zatajenia informacji o osiągniętych przychodach bądź nabytych składnikach majątku.
  • Dokonanie przez upadłego czynności prawnej pogarszającej jego sytuację finansową, dla której wymagana była zgoda sądu upadłościowego.
  • Ukrywanie majątku bądź czynności prawnej upadłego dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli, a stwierdzonej prawomocnym wyrokiem sądu.

Jak już wskazano, uchybienie powyższym obowiązkom prowadzi do sytuacji, w której postępowanie upadłościowe zostaje zakończone bez umorzenia zobowiązań. Należy mieć na uwadze, że na tym etapie przeprowadzone już zostało ewentualne postępowanie likwidacyjne, a więc doszło już do spieniężenia majątku upadłego. Sytuacja, w której dochodzi do zakończenia postępowania upadłościowego bez umorzenia zobowiązań niewykonanych w jego toku jest niekorzystna dla upadłego, dlatego tak ważne jest, aby dopełniać wszelkich obowiązków w pięcioletnim okresie warunkowego umorzenia zobowiązań.

Czy uchybienie obowiązkom w okresie warunkowego umorzenia zobowiązań zawsze skutkuje niekorzystnym zakończeniem postępowania?

Skutki niedopełnienia obowiązków w okresie warunkowego umorzenia zobowiązań nie zawsze będą tak dalece dotkliwe. Ustawodawca zdecydował się na złagodzenie rygorów związanych z nienależytym wykonywaniem obowiązków przez upadłego we wspomnianym okresie. Postanowienie w przedmiocie warunkowego umorzenia zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli nie zostanie uchylone w sytuacji, gdy uchybienie obowiązkom jest nieznaczne. Jednocześnie nie dojdzie do uchylenia wspomnianego postanowienia, gdy będzie to uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi. Względy słuszności oraz względy humanitarne, to klauzule generalne, które pozostawiają Sądowi upadłościowemu możliwość dokonania oceny, czy uchylenie postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego nie będzie prowadziło do sytuacji, w których dojdzie do naruszenia podstawowych wartości moralnych. Oznacza to, że w każdym z przypadków przed dokonaniem ostatecznej decyzji przez Sąd o zakończeniu postępowania upadłościowego bez umorzenia zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości, będzie on dokonywał oceny z punktu widzenia kategorii pozanormatywnych, odwołując się do szeroko rozumianych wartości etycznych obowiązujących w społeczeństwie.

W postępowaniu upadłościowym upadły powinien kierować się rzetelnością i uczciwością.  Skutki niedopełnienia obowiązków w okresie warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego mogą doprowadzić do sytuacji, w której zostanie spieniężony jego majątek w postępowaniu likwidacyjnym, zostanie on obciążony kosztami postępowania upadłościowego, a do umorzenia jego zobowiązań w ogóle nie dojdzie, dlatego tak istotne jest prowadzenia postępowania upadłościowego z ogromną starannością.